Bugün - 28 Ocak 2020 Salı
Adana 15°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

Barut, 'Hazine arazilerinde sorun değil çözüm istiyoruz'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Tapu Kanunu'na ilişkin yasal düzenlemenin yapıldığı TBMM'de CHP Grubu adına konuşarak iktidarın 'Ben bilirim, yaptım ve oldu' anlayışıyla hareket etmesine tepki gösterdi.

Siyaset Haberi - 04 Temmuz 2019 Perşembe - 21:43
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Tapu Kanunu'na ilişkin yasal düzenlemenin yapıldığı TBMM'de CHP Grubu adına konuşarak iktidarın 'Ben bilirim, yaptım ve oldu' anlayışıyla hareket etmesine tepki gösterdi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Tapu Kanunu'na ilişkin yasal düzenlemenin yapıldığı TBMM'de CHP Grubu adına konuşarak iktidarın 'Ben bilirim, yaptım ve oldu' anlayışıyla hareket etmesine tepki gösterdi. Osmanlı'dan bu yana tapu alanında çözüm bekleyen sorunlar olduğuna dikkat çeken Ayhan Barut, "Hazine arazilerinin ecrimisil ödenerek kullanılması, kiralanması ve satışıyla ilgili sorunlar sürerken, üreticiler hazine arazilerinde yetiştirdikleri ürünlerin desteklenmesini istiyor" dedi.

 

CHP GRUBU ADINA KONUŞTU

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 'Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerinde CHP Grubu adına söz alan Ayhan Barut, Meclis kürsüsünde Adana'da hazine ve tarım arazilerine ilişkin yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini paylaşıp üreticiler ve köylülerin taleplerini aktardı. AKP iktidarının, ülkeyi ve insanları yakından ilgilendiren her konuda 'sadece ben bilirim’ ve 'yaptım, oldu' anlayışıyla hareket ettiğini anlatan Ayhan Barut, "Bu tutumu bir kez daha reddediyor ve kınıyoruz. Osmanlı'dan bu yana tapu alanında ne yazık ki etkili bir çözüm üretilemeyen ancak bir takım pansuman tedavilerle geçiştirilmeye çalışılan çok yakıcı sorunları konuşuyoruz. Bu nedenle hadi muhalefeti yok sayıyorsunuz, en azından konunun uzmanları, ilgili mesleki örgütler, meslek odaları, akademisyenler, demokratik kitle örgütleri, çiftçi birliklerimiz ve üreticilerimizin görüşlerinin de alınması gerektiğine inanıyoruz. Yangından mal kaçırır gibi hazırlanan ve sunulan bu yasa teklifinin içeriğini doğru bulmuyor ve kabul etmiyoruz" diye konuştu.

YASA TEKLİFİNE TEPKİ

Sorunlara karşı ortak bir akılla, kalıcı ve etkin bir çözüm üretmenin mümkün olduğunu belirten Ayhan Barut, şöyle devam etti:
"Sözüm ona bu teklif ile tapu uygulamalarında bürokrasinin azaltılması, işlemlerin hızlandırılması, hazine taşınmazlarının satışında yurttaşlara kolaylık sağlanması, Hazineye ait taşınmazlar ile tarım arazilerinin satışında uygulama birliğinin sağlanması gibi bir çok güzel (!) temenniler yer alıyor. Ancak yapılması öngörülen yasal düzenleme bunlardan uzak görünüyor. Komisyonlarda yasa teklifi görüşülürken muhalefetin sesine kulak verilmemesi, yapıcı eleştiriler ve çözüm önerilerinin dikkate alınmaması iktidarın bu sığ anlayışını gösteriyor. Öte yandan bu teklifi getirenler, yerel yönetimin vücut bulduğu belediyelerimizin görüşünü alma ihtiyacını hissetmemiştir. Halkı ve yerel yönetimleri bu kadar ilgilendiren bir konuda bu yasayla, yerel yönetimler sürecin dışına itilecektir. Özü itibariyle hazine arazileri, imar ve planlama alanlarında çok önemli değişikliklerin 'oldu, bittiye' getirilmek istenmesine, öneri ve eleştiriler dikkate alınmadan, sağlıklı bir danışma ve tartışma süreci işletilmeden teklifin Meclis'e sunulmasına tepki gösteriyoruz. Tapu kayıtlarındaki hisse hatalarının düzeltilmesini öngören 2'nci maddenin de amacı net değildir. Bu maddeyi ayrıntılı olarak ele aldığımızda anayasa ile güvence altına alınan mülkiyet hakkının hiçe sayıldığını görmekteyiz. Tapu maliklerinin bilgisi dışında mülkiyetlerinde kısıtlıklar ya da hisselerinde düşme ya da artma olması durumunda tapu maliki onay vermese bile bu işlemin resen tapu tarafından yapılmasının önü açılıyor. Bu düpedüz hak gaspıdır. Telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilecek bu düzenlemenin yeniden ele alınıp değiştirilmesini istiyoruz."

HAZİNE ARAZİLERİYLE İLGİLİ SORUNA ÇÖZÜM İSTEDİ

Türkiye'nin her bölgesinde ve Adana'da hazine arazileriyle ilgili yaşanan sorunlara, üretici ve köylülerin taleplerine değinerek çözüm önerilerini paylaşan Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Hazineye ait milyarlarca metrekare büyüklükteki tarım arazilerinin çiftçilere ecrimisil bedeli karşılığında kullandırılması, kiralanması, satılması, arazi toplulaştırma ve hazine arazilerindeki üretime destek verilmemesi konusunda büyük sorunlar yaşıyoruz. Aynı zamanda çiftçilik yapan bir ziraat mühendisi olarak, bir köylü çocuğu olarak bu sorunları yaşıyorum. 
Daha önce de söz ettiğim bu sorunların giderilmesi amacıyla yasal düzenlemeler yapıldı ancak net bir çözüm üretilmedi. 
Hazineye ait arazilerin, kullanan üreticilere ve köylülere satışında kolaylık sağlanmasını istiyoruz. Ecrimisil bedeli ödenerek üretim yapılan hazine arazilerinde yetiştirilen tarımsal ürünlere, aynı kiralanan hazine arazilerinde olduğu gibi destek verilmesini istiyoruz. Yani toprağa değil ürüne destek olunmasını istiyoruz. Üreticilerimiz kullanım hakkı, geçmişten gelen hakları kaybolmasın diye hazine arazilerini kiralamaktan kaçınıyor. Bu duruma açıklık kazandırılıp çiftçinin rahatlatılmasını talep ediyoruz. Hazine arazilerinin satışında üreticilere, köylülerimize kolaylık sağlanmasını istemekten dilimizde tüy bitti ama bir türlü çözüm bulunmuyor. Adana'da köylerde şahıslar arazilerini dönüm başına örneğin 15 – 20 bin liraya dek satıyorsa, Milli Emlak arazi fiyatlarını iki katından fazlasına satıyor. Adana'da hazine arazileri için dönüm başına 35 bin lira, 38 bin lira gibi isteniyor. Bu fiyat, bahçe fiyatlarından bile yüksek. Bunu nasıl kabul edebiliriz. Hazine arazilerinin satışında çiftçiye kolaylık sağlanmasını, rayiç bedellerinin uygun tutulmasını, ödemelerde 'hasattan hasada', 'ekimden ekime' ya da yılda 2 kez ödemek gibi taksitlendirmeler yapılmasını istiyoruz. Ayrıca hazine arazilerinin satışında ihale gibi uygulamalar yerine o bölgenin insanına, araziyi kullanan kişilere, köy halkına öncelik verilmelidir."

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editöryavuz medya - osman yavuzOkunma Sayısı: 77
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
Seyhan,Voleybol’da çifte sevinç yaşadı
Yardım TIR’ını Başkan Soner Çetin uğurladı
YÜREĞİR BELEDİYESİ’NDEN DEPREMZEDELERE SICAK ÇORBA

YÜREĞİR BELEDİYESİ’NDEN DEPREMZEDELERE SICAK ÇORBA
Üreticileri ve tüketicileri mağdur edenlere hapis istemi
SEN NEYMİŞSİN BE BÜNÜL
20 YIL SONRA YENİDEN UĞUR MUMCU İSMİ CEYHAN’DA YAŞAYACAK
Adana Büyükşehir Belediyesi’nden Sanal Akademi hizmeti
Diğer Başlıklar

-CEYHAN BELEDİYESİ TALANI BELGELERLE GÖZLER ÖNÜNE SERDİ
Seyhan,Voleybol’da çifte sevinç yaşadı
Yardım TIR’ını Başkan Soner Çetin uğurladı
YÜREĞİR BELEDİYESİ’NDEN DEPREMZEDELERE SICAK ÇORBA
45 yaşındaki ilik Kanseri Çiğdem Akbaba iyileşebilmek için hala uygun ilik bekliyor.
45 yaşındaki ilik Kanseri Çiğdem Akbaba iyileşebilmek için hala uygun ilik bekliyor.
Üreticileri ve tüketicileri mağdur edenlere hapis istemi
SEN NEYMİŞSİN BE BÜNÜL
20 YIL SONRA YENİDEN UĞUR MUMCU İSMİ CEYHAN’DA YAŞAYACAK
Adana Büyükşehir Belediyesi’nden Sanal Akademi hizmeti
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Atiker Konyaspor349178044
Sivasspor181242040
Bursaspor3471611037
Fenerbahçe191144037
İstanbul Başakşehi191063036
BB Erzurumspor3481115035
Trabzonspor181053035
Alanyaspor191054035
Galatasaray19964033
Beşiktaş19937030
Göztepe19856029
Akhisarspor346919027
Gaziantep FK19667024
Yeni Malatyaspor18666024
Çaykur Rizespor18729023
Denizlispor19649022
Gençlerbirliği19568021
Konyaspor19469018
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Enis Turgut
BİZ BİRİZ,KARDEŞİZ
BİZ BİRİZ, KARDEŞİZ... Kardeş olmak… Bir ...
osman yavuz
Biz çocuk gibi çocuktuk…!
#Eskiden “Banyo taburesine oturmadan &ou...
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  Çok Güzel191 Kişi (% 86 )
  İdare Eder19 Kişi (% 8 )
  Biraz Kötü12 Kişi (% 5 )

Toplam 222 Kişi

Hava Durumu ( Adana )
Bugün
6°°C - 15°°C
Çarşamba
7°°C - 16°°C
Perşembe
8°°C - 16°°C
Cuma
7°°C - 16°°C
Namaz Vakitleri ( Adana )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1507:3812:5615:4118:0519:23

28 Ocak 2020 Salı
Röportajlar
20 YIL SONRA YENİDEN UĞUR MUMCU İSMİ CEYHAN’DA YAŞAYACAK
20 YIL SONRA YENİDEN UĞUR MUMCU İSMİ CEYHAN’DA YAŞAYACAK      1999 yılında dönemim belediye başkanı tarafından Yumurtalık Bulvarı o...
»
»
»
Tarihte Bugün
1517 - Yavuz Sultan Selim Han'ın Mısır fethi
1854 - Mülkiye Mektebi'nin açılışı
2006 - Ayandon fırtınası
1854 -  Mülkiye Mektebi'nin Açılışı.
1986 -  Uzay Mekiği Challanger'in Havada İnfilak Edişi, ABD' nin Uzay Programlarının Büyük Sekteye Uğraması.
1978 -  Türkiye İşçi Köylü Partisi Kuruldu.
Kim Kimdir
Günün Sözü
İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.
(BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A))
Arşiv Arama
Facebook
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(84 Online) 0,06ms