Bugün - 15 Ekim 2019 Salı
Adana 35°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

Barut, 'Hazine arazilerinde sorun değil çözüm istiyoruz'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Tapu Kanunu'na ilişkin yasal düzenlemenin yapıldığı TBMM'de CHP Grubu adına konuşarak iktidarın 'Ben bilirim, yaptım ve oldu' anlayışıyla hareket etmesine tepki gösterdi.

Siyaset Haberi - 04 Temmuz 2019 Perşembe - 21:43
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Tapu Kanunu'na ilişkin yasal düzenlemenin yapıldığı TBMM'de CHP Grubu adına konuşarak iktidarın 'Ben bilirim, yaptım ve oldu' anlayışıyla hareket etmesine tepki gösterdi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Tapu Kanunu'na ilişkin yasal düzenlemenin yapıldığı TBMM'de CHP Grubu adına konuşarak iktidarın 'Ben bilirim, yaptım ve oldu' anlayışıyla hareket etmesine tepki gösterdi. Osmanlı'dan bu yana tapu alanında çözüm bekleyen sorunlar olduğuna dikkat çeken Ayhan Barut, "Hazine arazilerinin ecrimisil ödenerek kullanılması, kiralanması ve satışıyla ilgili sorunlar sürerken, üreticiler hazine arazilerinde yetiştirdikleri ürünlerin desteklenmesini istiyor" dedi.

 

CHP GRUBU ADINA KONUŞTU

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 'Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerinde CHP Grubu adına söz alan Ayhan Barut, Meclis kürsüsünde Adana'da hazine ve tarım arazilerine ilişkin yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini paylaşıp üreticiler ve köylülerin taleplerini aktardı. AKP iktidarının, ülkeyi ve insanları yakından ilgilendiren her konuda 'sadece ben bilirim’ ve 'yaptım, oldu' anlayışıyla hareket ettiğini anlatan Ayhan Barut, "Bu tutumu bir kez daha reddediyor ve kınıyoruz. Osmanlı'dan bu yana tapu alanında ne yazık ki etkili bir çözüm üretilemeyen ancak bir takım pansuman tedavilerle geçiştirilmeye çalışılan çok yakıcı sorunları konuşuyoruz. Bu nedenle hadi muhalefeti yok sayıyorsunuz, en azından konunun uzmanları, ilgili mesleki örgütler, meslek odaları, akademisyenler, demokratik kitle örgütleri, çiftçi birliklerimiz ve üreticilerimizin görüşlerinin de alınması gerektiğine inanıyoruz. Yangından mal kaçırır gibi hazırlanan ve sunulan bu yasa teklifinin içeriğini doğru bulmuyor ve kabul etmiyoruz" diye konuştu.

YASA TEKLİFİNE TEPKİ

Sorunlara karşı ortak bir akılla, kalıcı ve etkin bir çözüm üretmenin mümkün olduğunu belirten Ayhan Barut, şöyle devam etti:
"Sözüm ona bu teklif ile tapu uygulamalarında bürokrasinin azaltılması, işlemlerin hızlandırılması, hazine taşınmazlarının satışında yurttaşlara kolaylık sağlanması, Hazineye ait taşınmazlar ile tarım arazilerinin satışında uygulama birliğinin sağlanması gibi bir çok güzel (!) temenniler yer alıyor. Ancak yapılması öngörülen yasal düzenleme bunlardan uzak görünüyor. Komisyonlarda yasa teklifi görüşülürken muhalefetin sesine kulak verilmemesi, yapıcı eleştiriler ve çözüm önerilerinin dikkate alınmaması iktidarın bu sığ anlayışını gösteriyor. Öte yandan bu teklifi getirenler, yerel yönetimin vücut bulduğu belediyelerimizin görüşünü alma ihtiyacını hissetmemiştir. Halkı ve yerel yönetimleri bu kadar ilgilendiren bir konuda bu yasayla, yerel yönetimler sürecin dışına itilecektir. Özü itibariyle hazine arazileri, imar ve planlama alanlarında çok önemli değişikliklerin 'oldu, bittiye' getirilmek istenmesine, öneri ve eleştiriler dikkate alınmadan, sağlıklı bir danışma ve tartışma süreci işletilmeden teklifin Meclis'e sunulmasına tepki gösteriyoruz. Tapu kayıtlarındaki hisse hatalarının düzeltilmesini öngören 2'nci maddenin de amacı net değildir. Bu maddeyi ayrıntılı olarak ele aldığımızda anayasa ile güvence altına alınan mülkiyet hakkının hiçe sayıldığını görmekteyiz. Tapu maliklerinin bilgisi dışında mülkiyetlerinde kısıtlıklar ya da hisselerinde düşme ya da artma olması durumunda tapu maliki onay vermese bile bu işlemin resen tapu tarafından yapılmasının önü açılıyor. Bu düpedüz hak gaspıdır. Telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilecek bu düzenlemenin yeniden ele alınıp değiştirilmesini istiyoruz."

HAZİNE ARAZİLERİYLE İLGİLİ SORUNA ÇÖZÜM İSTEDİ

Türkiye'nin her bölgesinde ve Adana'da hazine arazileriyle ilgili yaşanan sorunlara, üretici ve köylülerin taleplerine değinerek çözüm önerilerini paylaşan Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Hazineye ait milyarlarca metrekare büyüklükteki tarım arazilerinin çiftçilere ecrimisil bedeli karşılığında kullandırılması, kiralanması, satılması, arazi toplulaştırma ve hazine arazilerindeki üretime destek verilmemesi konusunda büyük sorunlar yaşıyoruz. Aynı zamanda çiftçilik yapan bir ziraat mühendisi olarak, bir köylü çocuğu olarak bu sorunları yaşıyorum. 
Daha önce de söz ettiğim bu sorunların giderilmesi amacıyla yasal düzenlemeler yapıldı ancak net bir çözüm üretilmedi. 
Hazineye ait arazilerin, kullanan üreticilere ve köylülere satışında kolaylık sağlanmasını istiyoruz. Ecrimisil bedeli ödenerek üretim yapılan hazine arazilerinde yetiştirilen tarımsal ürünlere, aynı kiralanan hazine arazilerinde olduğu gibi destek verilmesini istiyoruz. Yani toprağa değil ürüne destek olunmasını istiyoruz. Üreticilerimiz kullanım hakkı, geçmişten gelen hakları kaybolmasın diye hazine arazilerini kiralamaktan kaçınıyor. Bu duruma açıklık kazandırılıp çiftçinin rahatlatılmasını talep ediyoruz. Hazine arazilerinin satışında üreticilere, köylülerimize kolaylık sağlanmasını istemekten dilimizde tüy bitti ama bir türlü çözüm bulunmuyor. Adana'da köylerde şahıslar arazilerini dönüm başına örneğin 15 – 20 bin liraya dek satıyorsa, Milli Emlak arazi fiyatlarını iki katından fazlasına satıyor. Adana'da hazine arazileri için dönüm başına 35 bin lira, 38 bin lira gibi isteniyor. Bu fiyat, bahçe fiyatlarından bile yüksek. Bunu nasıl kabul edebiliriz. Hazine arazilerinin satışında çiftçiye kolaylık sağlanmasını, rayiç bedellerinin uygun tutulmasını, ödemelerde 'hasattan hasada', 'ekimden ekime' ya da yılda 2 kez ödemek gibi taksitlendirmeler yapılmasını istiyoruz. Ayrıca hazine arazilerinin satışında ihale gibi uygulamalar yerine o bölgenin insanına, araziyi kullanan kişilere, köy halkına öncelik verilmelidir."

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editöryavuz medya - osman yavuzOkunma Sayısı: 55
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
Başkan Zeydan Karalar projelerin takibini bizzat yapıyor
BAŞKAN KOCAİSPİR: ‘YÜREĞİRLİ BU KONFORU HAK EDİYOR’
Kadir Aydar’dan duyarlılık çağrısı

Kadir Aydar’dan duyarlılık çağrısı
Uludağ,” Bir kap sıcak yemek, bir güler yüz”
KATILIMCI BELEDİYECİLİK VURGUSU
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN, TÜGVA İLE PROTOKOLÜ PARALEL BİR YAPILANMAYA YOL VERDİĞİ AÇIKTIR.!
Diğer Başlıklar

BAŞKAN YETKİN'DEN EMBA'YA İNCE AYAR
NENNİOĞLU’NUN UYKULARINI KAÇIRDIK
Kaçak kazıya suçüstü
Eskort sitesinden ulaştığı 5 kadını silahla gasp etti
M1 ADANA AVM’DE AÇIKHAVA SİNEMASI SONA ERDİ.
“Çukurova tüm belediyelere örnek oluyor”
Başkan Zeydan Karalar projelerin takibini bizzat yapıyor
Seyhan Belediyespor kaybetmiyor
NENNİOĞLU BİZ SORULARIMIZIN ARKASINDAYIZ?
NENİOĞLU GÖREVDEN ALINIYOR
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Enis Turgut
FARKINDA MIYIZ?
FARKINDA MIYIZ? Sağlık; kaybedildiği zaman değer...
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  Çok Güzel160 Kişi (% 86 )
  İdare Eder16 Kişi (% 8 )
  Biraz Kötü9 Kişi (% 4 )

Toplam 185 Kişi

Hava Durumu ( Adana )
Bugün
21°°C - 35°°C
Çarşamba
20°°C - 33°°C
Perşembe
19°°C - 33°°C
Cuma
18°°C - 32°°C
Namaz Vakitleri ( Adana )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:1906:3912:3015:3918:1119:25

15 Ekim 2019 Salı
Röportajlar
Adana Güzelleşiyor!
Adana Güzelleşiyor! Adana’nın görsel açıdan daha estetik ve göze hoş gelen bir görünüme kavuşması için, Adana...
»
»
»
Tarihte Bugün
1582 - Avrupa'da Gregoryan takvimi'nin kabulü
Kim Kimdir
Günün Sözü
Hiddet, azgın bir ata benzer, haline bırakılırsa kendi ateşiyle yıpranır.
(Shakespeare)
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Atiker Konyaspor349178044
Bursaspor3471611037
BB Erzurumspor3481115035
Akhisarspor346919027
Alanyaspor7421014
Sivasspor7331012
Konyaspor7331012
Trabzonspor7331012
Antalyaspor7322011
Fenerbahçe7322011
İstanbul Başakşehi7322011
Gazişehir Gaziante6321011
Gaziantep FK7322011
Galatasaray7241010
Yeni Malatyaspor7313010
Göztepe723209
Çaykur Rizespor722308
Denizlispor722308
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(65 Online) 0,05ms