Bugün - 04 Haziran 2020 Perşembe
Adana 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
 
Haber Detayları

Başkan Zeydan Karalar, “Cumhuriyetin ilk yıllarındaki kalkınma ivmesini hala yakalayamadık.”

Başkan Zeydan Karalar, “Cumhuriyetin ilk yıllarındaki kalkınma ivmesini hala yakalayamadık.”

Siyaset Haberi - 17 Ekim 2019 Perşembe - 18:20
Başkan Zeydan Karalar, “Cumhuriyetin ilk yıllarındaki kalkınma ivmesini hala yakalayamadık.”
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Başkan Zeydan Karalar, “Cumhuriyetin ilk yıllarındaki kalkınma ivmesini hala yakalayamadık.”

 

Başkan Zeydan Karalar, “Potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye dönüştürüp, Adana’yı ve Türkiye’yi geliştireceğiz.”

 

Başkan Zeydan Karalar, bir belediye başkanı olarak Adana’nın tamamına, hatta ülkeye karşı sorumlulukları bulunduğunu belirterek, Mustafa Kemal Atatürk yaptığı iktisat kongreleriyle ortaya çıkan karma ekonomiyle yakalanan ekonomik gelişme ivmesinin, günümüzde yakalanamadığını açıkladı.

 

Çukurova Üniversitesi 20. Ulusal İktisat Sempozyumu kapsamında, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde gerçekleştirilen “Kriz, Sanayileşme, İşsizlik ve Enflasyon” konulu toplantıya katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, tipik bir belediye başkanı olmayacağını bir kez daha söyledi.

Başkan Zeydan Karalar, “Sadece kendi partilisini işe alan, kendi partilisini müdür yapan bir belediye başkanı olmayacağım. Belediye başkanlarının da böyle olmaması gerektiğini düşünüyorum. Elbette bize emek veren, bize güç veren, bizi buraya taşıyan insanlara karşı bir sorumluluğumuz vardır ve yerine getirilmelidir ama bizim artık bütün Adana’ya, bütün Türkiye’ye sorumluluğumuz var. Adana’da atıl kalmış ne iş varsa onu ortaya çıkarıp zenginliğe dönüştürme, yani potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye dönüştürme konusunda bir belediye başkanına ne görev düşüyorsa onu yerine getirmeliyiz” dedi.

BİZİM JENERASYON OKURKEN AYNI ZAMANDA ÇALIŞIYORDU

Çukurova Üniversitesi’den mezun olduğunu ve bununla gurur duyduğunu belirten Başkan Zeydan Karalar, “Çok iyi bir bilim kurumu varsa bir şehirde onunla iş birliği yapmak, ona destek olmak bizim görevimizdir. Bir belediye başkanı; sanayicinin yanında olmak, sanayicinin problemlerini azaltmak, yatırımı teşvik etmek konularında, belediyenin yapması gereken ne varsa hayata geçirmelidir, öğrencinin yanında yer almalıdır. Öğrencinin sanayiciyle, belediyeyle, toplumla ilişkisini geliştirecek, onu önceden hazırlayacak ne varsa yapmalıdır. Bizim jenerasyon belki sizden biraz daha şanslı. Biz okurken de çalışıyorduk. Bu durum hayata bizi hayata biraz daha iyi hazırladı. Belki başarımızın altında onun da etkisi vardır. Çünkü erken yaşıyorsunuz hayatı, erken öğreniyorsunuz bir sürü şeyi ve iş hayatında yabancılık çekmiyorsunuz. Öğrencilerle ilgili bunları yapan bir belediye başkanı olmaya çalışıyorum” diye konuştu.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK DÖNEMİNDEKİ KALKINMA İVMESİNİ HALA YAKALAYAMIYORUZ

Adana ekonomisi ve ülke ekonomisiyle ilgili de görüşlerini açıklayan Başkan Zeydan Karalar, şöyle devam etti: “Elbette Adana ekonomisi ülke ekonomisinden etkilenir. Etkilenmemesi söz konusu değil ama Adana çok özel bir kenttir. Ekonomiye İstanbul’dan sonra ikinci derecede, kimine göre İzmir’den sonra üçüncü sırada katkı koymuş bir kenttir. Adana’nın sanayi altyapısı çok güçlüdür. Uçak üretimini gerçekleştirmiş ve bunu ihraç etmiş bir ülkeyiz biz. Bu seviye çıkmışız. Bir dönemden sonra başka bir ekonomik model tercih edilmiş ve esasında Mustafa Kemal Atatürk’ün kafasındaki iktisat programından da bir nebze uzaklaştırılmıştır. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkeyi kurarkenki en büyük amacı, ekonomik olarak güçlü bir ülke yaratmaktı. Bunun temellerini atmıştır ve ilk topladığı kongrelerden bir tanesi iktisat kongresidir. Onun için bu iktisat kongreleri çok önemlidir. Cumhuriyet kurulmadan önce iktisat kongrelerini toplamış ve nasıl bir model izlenmesini gerektiğini uzun süre tartışmaya açmıştır. Ve oradan karma ekonomi çıkmıştır. Hem özel sektörün olduğu, hem devletin bulunduğu bir sistem ortaya çıkmıştır. Özel sektörün sadece para kazanma amaçlı yatırım yapacağını düşündüğü için, özel sektörün para kazanamayacağı yerlerde de yatırım yapılması zorunlu olduğu için bir karma ekonomi modeli çıkartmış, hem devlet sektörünü, hem özel sektörü uyumlu biçimde çalıştırmayı başarmıştır. Böylece Cumhuriyet döneminde kalkınma yüksek oranda olmuştur. Cumhuriyet dönemindeki kalkınma ivmesini Türkiye hala yakalayamamıştır.”

EKONOMİK BAĞIMSIZLIK YOKSA SİYASİ BAĞIMSIZLIK DA OLMAZ

Türkiye’nin muasır medeniyete erişmesi için yılda yüzde 6.5 oranında büyümesi gerektiğini ifade eden Başkan Zeydan Karalar, şunları söyledi: “Hala bunun yarısını yakalanamamaktadır. Ne yazık ki durum böyledir. Ekonomik bağımsızlığı olmayan ülkenin siyasi bağımsızlığı olmaz. Türkiye’nin, dünyanın en büyük 10 ekonomisinin içinde olmasını arzu ediyorum. Ekonomimiz çok iyi düzeyde deniyor ama aslında biz 2000’li yıllarda dünyadaki  14. ekonomi idik, şimdi 18 ve 19 sıralamasında gidip geliyoruz. Ben iktisatçı değilim, makine mühendisiyim ama sanayiyle, üretimle, ekonomiyle yakından ilişkimiz var. Elbette asıl olan ülkeyle ilişkimiz ve sevgimizdir. Ülkemizin iyi olmasını istiyoruz, onun için yakından takip ediyoruz, bu işlerle ilgileniyoruz.”

1994 KRİZİ DÖNÜM NOKTASI

Konuşmasının son bölümünü Adana’ya ayıran Başkan Zeydan Karalar, “Adana’nın ekonomi ve sanayi altyapısı çok güçlüdür. Son yıllarda biraz geriye düşmüştür. Son üç yılda ilerlemeye başladı ama yeterli değil. Adana ekonomisi 1994 krizine kadar sürekli bir çıkış izlemiştir. 1994-2000 arası yatay bir seyir izlemiş, ondan sonra da yavaş yavaş geriye düşmüştür. Bizim ilerlememiz vardır ama bizden daha yüksek ivmeyle ilerleyen kentler bulunduğu için biz geriye düştük. Kahramanmaraş’ın ihracatının Adana’yı geçmesini ben içime sindiremiyorum. Kahramanmaraş elbette gelişsin, büyüsün ama biz de Adanayız. Daha iyi seviyede olmalıyız. Bu elbette bizim yatırımcılarımızdan kaynaklanmıyor. Adana’da cesur yatırımcılar var. Devlet büyük teşvik ve kolaylık sağlamadan, girişimcilerimiz ciddi yatırımlar yapıyor. Öyle de cesur vatandaşlarımız var. Son yıllarda dünya ekonomik buhranı ve Türkiye krizinin yanında, civar illere teşvik verilip, Adana’ya verilmemesinin de, yatırımlarımıza olumsuz etkileri olmuştur. Bugün siz Osmaniye’ye, Şanlıurfa’ya, Kahramanmaraş’a, teşvik verip Adana’ya vermezseniz buradaki tekstil fabrikaları sökülür oralara gider.

YENİ DÖNEMDE TESİS ETTİĞİMİZ BİRLİKTELİK ADANA’YI UÇURACAK

İnşallah Adana’nın bu yeni birliği olumsuz gidişi tersine çevirecektir. Bir kentte seçilen, atanan, kentin bütün dinamikleri birlikte olurlarsa, siyasette etkin olurlar. Yaptırım güçleri olur. Adana bunu 5 yıl, 10 yıl önce başaramıyordu.

Böyle bir birlik ve bunun oluşturduğu kuvvet yoktu. Ne mutlu ki son 3-4 yıldır Valimizin ve hepimizin ciddi gayretiyle, ‘Adana denince gerisi teferruattır’ diyebiliyoruz ve birlikte hareket ediyoruz. Bu; Adana’yı uçuracak, Adana’nın makus talihini değiştirecek, yeni yatırımların önünü açacak bir davranış biçimidir. Bundan sonra da Adana’nın lehine, birlikte yapılması gereken ne varsa yapacağız. Bu önemli bir birlikteliktir Adana açısından” dedi.

 
Anahtar Kelimeler:Başkan, Zeydan, Karalar, “Cumhuriyetin, ilk, yıllarındaki, kalkınma, ivmesini, h,
Kaynak / Editöryavuz medya - osman yavuzOkunma Sayısı: 328
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
Sağlık Mil Sen üyelerine hizmette sınır tanımıyor
Online Covid-19 söyleşisi
Yüreğir’in sosyete pazarı açıldı...

Yüreğir’in sosyete pazarı açıldı...
Karataşlılar Belediye de söz sahibi oluyor!
CEYHAN KENT MEYDANI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
CEYHAN KENT MEYDANI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Çukurova Meclisi Türkiye’ye örnek oldu!
Diğer Başlıklar

CEYHAN’IN YOLLARI GÜZELLEŞİYOR
Sağlık Mil Sen üyelerine hizmette sınır tanımıyor
Online Covid-19 söyleşisi
Yüreğir’in sosyete pazarı açıldı...
Karataşlılar Belediye de söz sahibi oluyor!
CEYHAN KENT MEYDANI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
CEYHAN KENT MEYDANI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Ceyhan'da dezenfekte çalışmalarına hız verdi...
Çukurova Meclisi Türkiye’ye örnek oldu!
Yüreğir normalleşme tedbirlerini aldı...
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Başakşehir FK261583053
Trabzonspor261583053
Galatasaray261484050
Sivasspor261475049
Beşiktaş261358044
Atiker Konyaspor349178044
Alanyaspor261277043
İstanbul Başakşehi211173040
Fenerbahçe261178040
Bursaspor3471611037
Göztepe261079037
BB Erzurumspor3481115035
Gaziantep FK268810032
Denizlispor268711031
Antalyaspor267910030
Gençlerbirliği267712028
Akhisarspor346919027
Konyaspor2651110026
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Enis Turgut
PRAGMATİZM VE BİZ
PRAGMATİZM VE BİZ Felsefi anlamda; fa...
Hülya CENGİZ
NE İÇİN YAŞIYORSUNUZ? Hayata gelmiş olmam...
osman yavuz
Biz çocuk gibi çocuktuk…!
#Eskiden “Banyo taburesine oturmadan &ou...
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  Çok Güzel204 Kişi (% 86 )
  İdare Eder19 Kişi (% 8 )
  Biraz Kötü14 Kişi (% 5 )

Toplam 237 Kişi

Hava Durumu ( Adana )
Bugün
17°°C - 27°°C
Cuma
16°°C - 29°°C
Cumartesi
17°°C - 33°°C
Pazar
19°°C - 39°°C
Namaz Vakitleri ( Adana )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

04 Haziran 2020 Perşembe
Röportajlar
HİZMETİN ADI MUHTAR GÖKTÜRK GÜNGÖR
HİZMETİN ADI MUHTAR GÖKTÜRK GÜNGÖR   Adana’nın Çukurova İlçesine bağlı Güzel Yalı Mahallesi Muhtarı &nbs...
»
»
»
Tarihte Bugün
1876 - Sultan Abdulaziz Han'ın şehid edilişi.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Su ateşe galiptir, ancak bir kaba girerse ateş o suyu kaynatır, yok eder?
(Mevlana)
Arşiv Arama
Facebook
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(72 Online) 0,20ms