5 ÖLÜMDEN 1’İ KANSER NEDENİYLE

TÜİK raporlarına göre Türkiye’de önemli bir halk sağlığı sorunu olan kanserin, tüm ölümlerin yaklaşık %20’sini oluşturduğunu kaydeden Bulut, “ 5 ölümden 1‘i kanser nedeniyledir. Sağlık Bakanlığı’nın raporunda ise 2030 yılında 22 milyon yeni vakanın ortaya çıkmasının beklendiği kaydedilmektedir. Dünyada kanserle mücadelede yeni ilaçlar ve tedaviler tespit edilmektedir. Teknolojik gelişmelere paralel olarak ülkemizde de güncel tarama ve tedavi yöntemlerinin uygulanması, yeni ilaçların kullanımı kanser vakalarından ölümlerin azaltılmasına fayda sağlayacaktır” dedi.

SGK, İLAÇLARI GERİ ÖDEME KAPSAMINA ALMIYOR

TBMM çatısı altında 2010 yılında kanser hastalığı ile ilgili kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun raporunda yeni nesil kanser tedavi yöntemi olarak tanımlanan “İmmünoterapi”nin yer almadığını bildiren Bulut, immünoterapininyan etkileri kemoterapiden son derece az ve çok daha kolay tolere edilebilen bir tedavi olduğunu belirtti.İmmünoterapi tedavisi ile bazı kanser türlerinde son derece başarılı sonuçlar elde edildiğini kaydeden Bulut, tedavi ve ilaçların çok pahalı olması nedeniyle SGK tarafından geri ödeme kapsamına alınmadığına işaret etti.

SGK, MAHKEME KARARLARINA UYMUYOR

CHP’li Bulut, “Vatandaşların %20’sinden fazlasının açlık, %60’ından fazlasının yoksulluk sınırında yaşadığı, net asgari ücretin 2.020 TL olduğu ülkemizde, bu gerçekler ışığında döviz kuru üzerinden ve üzerine bir de vergi yükü bindirilen ilaçları temin etme olanağı yoktur.  Hasta ve hasta yakınları tedavi ve ilaçlarının devlet tarafından karşılanması için hukuki ve idari tüm başvuruları yapmış ancak sonuç alamamışlardır” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI VE SGK HASTALARIN FERYATLARINI DUYMUYOR

Hastalar ve ailelerin verdiği hukuk mücadelesinin de sonuçsuz kaldığını bildiren Bulut, hastaların ilaçların SGK tarafından karşılanması yönünde açtığı davaları kazanmasına rağmen mahkeme kararına uyulmadığını belirtti. Hukuki yollarla dahi haklarına ulaşamayan hastalarınçaresizlik içerisinde artık seslerini sosyal medyadan duyurmak zorunda kaldığını kaydeden Bulut, yüzbinlerce kişinin imzasıyla düzenlenen kampanyaların sonuçsuz kaldığına, Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın hastaların feryadını duymadığına dikkat çekti. CHP’li Bulut, Meclis’te kurulacak bir komisyonun hastaların sorunlarının çözümü için katkı sunacağını kaydetti