CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, muhtarlıkların temel ihtiyaçlarının yerel yönetimlerin insafına bırakıldığını belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şu çağrıyı yaptı: “Artık, muhtarlar, güzel sözler söylemenin dışında sorunlarının çözümü için adım atılmasını talep ediyorlar.”
Sümer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, demokrasiden ve yerel yönetimlerden bahsedildiğinde ilk akla muhtarların geldiğini belirterek “Muhtarlar, yerel sorunların ve taleplerin merkezî idareye iletilmesi bakımından vatandaşların ilk ulaşabileceği devletin temsilcileri ve bir bakıma görevlileri konumundadır” dedi.
Muhtarların özellikle seçimler öncesinde Cumhurbaşkanlığı sarayına çağırılıp Cumhurbaşkanı tarafından onurlandırıldığına dikkat çeken Sümer, “Muhtarların Ankara'ya çağrılması, Cumhurbaşkanlığı sarayında ağırlanması güzel şeyler ancak keşke seçimler bittikten sonra da unutulmasalar, keşke şu sorunlar da çözülse” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANINA ÇAĞRI

Sümer, muhtarların yerel yönetimlerinden elektrik ve su almadığı zaman bunları ceplerinden karşıladıklarına dikkat çekerek şöyle konuştu:
“İnternet, ısınma, temizlik ve kırtasiye giderleri de muhtarlarımızın diğer temel giderleri. Bir bakıma muhtarlar tamamen yerel yöneticilerin insafına terk edilmiş hâlde. Birçok muhtar önceki dönemlerden kalma yüklü elektrik ve su borçlarıyla karşı karşıya.
Seçim bölgem Adana'da çok sayıda muhtarımızın isteği üzerine buradan iktidara ve özellikle de Sayın Cumhurbaşkanına çağrı yapıyorum: Artık, muhtarlar, güzel sözler söylemenin dışında sorunlarının çözümü için adım atılmasını talep ediyorlar