Bugün - 05 Haziran 2020 Cuma
Adana 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
 
Haber Detayları

Kozan Belediyesi Sosyal medya üzerinden paylaşılan görüntüler ile ilgili açıklama yaptı

Kozan Belediyesi Sosyal medya üzerinden paylaşılan görüntüler ile ilgili açıklama yaptı

Siyaset Haberi - 23 Mart 2020 Pazartesi - 16:28
Kozan Belediyesi Sosyal medya üzerinden paylaşılan görüntüler ile ilgili açıklama yaptı
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Kozan Belediyesi Sosyal medya üzerinden paylaşılan görüntüler ile ilgili açıklama yaptı

Sosyal medya üzerinden bir takım çevreler tarafından yapılan ve ne zaman çekildiği belli olmayan görüntülerde Kozan Hayvan Barınağındaki hayvanların açlıktan birbirlerini yedikleri şeklinde paylaşım yapılmıştır.Bu paylaşımlar ile ilgili Kozan Belediyesi olarak gerekil soruşturma başlatılmış olup Kozan Hayvan Barınağında yaşanan üzücü olayın açlıkla uzaktan yakından alakası olmadığı, bu olayda gerek personellerin gerek ise bir başkalarının ihmali varsa gerekli soruşturmanın başlatıldığını ve olaya neden olan kişi veya kişilerin gerekli cezai işlemi alacaklarını belirtildi.

Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam: "Sosyal Medya Üzerinden yetkililere sormadan ve teyit etmeden yapılan açıklamaların doğruyu yansıtmıyor"

Bu paylaşım üzerine harekete geçen Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam yaptığı açıklamada Sosyal Medya Üzerinden yetkililere sormadan ve teyit etmeden yapılan açıklamaların doğruyu yansıtmadığını kaydetti.

Kozan Hayvan Barınağını yetkililer ile birlikte inceleyen ve barınak hakkında istişarede bulunan İlçe Kaymakamı Şafak Gürçam; "Son günlerde sosyal medya hesaplarından  yayınlanan paylaşımlarda ilçemizde bulunan barınak ile ilgili bizim hoşlanmadığımız ve tasvip etmediğimiz bazı görüntüler ortaya çıktı. Tabi burası belediyemize ait bir alan. Tabi gerek rehabilitasyon gerek ise kısırlaştırma işlemi de büyükşehir belediyesinin görev sahası içerisinde ama bizim belediyemiz de elindeki imkanlar dahilinde bu hayvanlar için gerekeni yapıyor. Biz Kozan Kaymakamlığı olarak bunu takip ediyoruz. Son süreçte özellikle personellerin koronavirüs salgını nedeniyle personellerin eksiltilmesi veya azaltılması nedeniyle olmuş olabilir. Normalde gece de personel durabiliyordu. Sanırım son süreçten sonra gece personeli görevlendirilmemiş
dolayısıyla bugünden itibaren yeniden gece personeli görevlendirilecek. Ben Belediye Başkanımıza söyledim. Uyuz köpek tabir ettiğimiz köpeklerin bölümünde bir ölümün olması ve daha sonra da diğer köpeklerin o istemediğimiz görüntü bu ölen köpeği yeme görüntüleri var. Dolayısıyla tasvip etmiyoruz. Gereken tedbirleri aldık. " dedi.

"Barınakta Hayvanlara Yeteri Kadar Mama Bulunuyor"
Hayvan barınağındaki köpeklerin açlıktan ölmediğini düşünen ve yaptıkları incelemede Hayvan Barınağında ihtiyaçtan fazla mama olduğunu ve hayırseverlerin barınağa yaptığı yardımlar sayesinde barınakta sürekli mama olduğunu belirten Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam; "Bu konuda daha da tedbirlerimizi sıkılaştırdık. Burada Kaymakamlık olarak, Kozan Belediyesi olarak ve Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanımızda burada zaten. Bu dünyada her canlının yaşama hakkı var. Yer yüzü her canlıya yetecek kadar geniş. Biz insanlarda bu hayvanlara karşı biraz daha duyarlı olmalıyız. Tabi burada şu da önemli bazen bizi sokak köpekleri ile ilgili çok şikayet geliyor. Caddelerde sokaklarda köpeklerden yürünemediği, ya da işte alışverişe çıkıldığı anda işyerlerinin önünde çok fazla köpek yoğunluğu olduğu yönünde şikayetler
geliyor. Biz bu konuda tedbir alıyoruz ama malesef bu Türkiye'nin gerçeği başka ilçelerden veya yerleşim yerlerinden de bazen getirilip bırakılan köpekler var. Zaten Kozan bölgenin merkezi konumunda olduğu için sürekli bu olaylar tekrarlanıyor. Büyükşehir Belediyemiz ve Kozan Belediyemiz irtibat halindeler zaten. İhtiyaç halinde hayvanları alıp götürüp tedavi ettiriyorlar.  Dolayısıyla zaten yapılması gerekende yasal olarak ta hastalıklı olanların dışında kısırlaştırılıp bulunduğu bölgeye yeniden bırakılmasıdır. Yani mevzuatta bunu ön görüyor zaten. Dolayısıyla tüm köpekleri bu barınakta beslemek gibi bir zorunluluk yok.

 "Birileri Sosyal Medya Üzerinden Çıkar Peşindeler"

Sosyal Medya Hesapları üzerinden birilerinin çıkar peşinden koştuğunu ve yetkililere danışılmadan bu tür paylaşımların yapıldığını belirten ve yapılan bu paylaşımların gerçekle uzaktan yakından alakası olmadığını ifade eden Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam; " Hepimizin bu konuda duyarlı olması lazım. Senin benim bu belediyenin değil herkesin bu konuda yardımcı olması lazım. Bunu kişisel ranta çevirmek isteyenler olabiliyor. Sosyal medya üzerinden teyit etmeden, doğrulamadan açıklama yapanlar var. Bu tür olayları yetkililere sormadan ve doğrulamadan kimsenin bir görüşe ve fikre sahip olmasını istemiyoruz.  Lütfen yetkililerden bilgi alsınlar.

Veteriner Hekim Çullu; "Hayvanların Açlıktan Ölmeleri Söz Konusu Değil"

Kozan Hayvan barınağında bulunan hayvanların sürü psikolojisi nedeniyle sürekli birbirlerine saldırdıkları ve son günlerdeki alınan koronavirüs tedbirleri dolayısıyla barınakta yeterli personel olmamasından dolayı böyle istemeyen bir olayın yaşandığını belirten ve barınakta yeteri oranda mamanın bulunduğunu ifade eden Kozan Hayvan Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Veteriner Hekimi Aii Çullu; "Ben gelen şikayetler üzerine barınakta bir değerlendirme yaptım. Bu hayvanlar barınakta açlıktan değil sürü bazında yönetildikleri için kavgadan dolayı birbirlerine zarar verebilecekleri için dolayısıyla barınak yetkililerinden veya personellerinden kaynaklanan bir hata değildir. Tabiki hayvanlarımız aç olabilir. Bunlar  sürü bazında yem atılıyor on hayvandan dokuzu yiyip biri yemeyebiliyor. Bunların ölmesi gibi bir durum söz konusu 
değil ertesi öğünde zaten bu hayvanlara yemek veriliyor ve o aç kalan hayvanlarda diğerleri tokken karnını doyurabiliyor. Hayvanların tedavileri yapılıyor, ameliyatları düzenli olarak yapılıyor sokaklara neden hayvan bırakmıyorsunuz diyorlar bu sefer de. Hayvanları bıraktığımızda da neden hayvanlar toplanmıyor diye şikayetler geliyor. Yani biz görevimiz olarak bu hayvanları toplar tedavi eder bakımını yaparız. Bunun takibini de küpe amacıyla yapıyoruz ancak ilçemize farklı ilçelerden köpeklerin geldiğini görüyoruz. Bu köpeklerin toplama işlemini de biz yaptığımız için tabi bu konuda yeterli olamıyoruz. Hayvanlarımız sıkıntı yaşıyor olabilir fakat bunu büyükşehir belediye başkanımızın da destekleri ile çözüyoruz. Ama bu görüntüyü içerden bir personelimizin çekip göndermesi daha mantıklı geliyor. Çünkü içeriye
biz dışarıdan ziyaretçi almıyoruz koronavirüs salgınından dolayı. Giriş çıkışlar yasak şuan. Şuan çekildiyse yani şuan böyle bir görüntü çekildiyse personelimizden kaynaklıdır. Gece bir hayvan burada öldüyse biz buna müdahale edemeyiz. Fırınımızdan ekmek geliyor, lokantalarımızdan yemek topluyoruz, esnaflarımızdan destek geliyor sağ olsunlar barınağımıza. Kısacası her yerden barınağımıza yardım geliyor fakat buna rağmen hala hayvanlar açlıktan ölüyor diye propaganda yapılıyorsa vallahi diyecek bir şey bulamıyoruz.

Büyüköztürk; "Kozan Hayvan Barınağımızı Asla İhmal Etmiyoruz"

Adana Büyükşehir Belediyesi olarak Kozan Belediyesi ile sürekli irtibat halinde olduklarını ve Kozan Hayvan Barınağındaki hayvanlara yeterli oranda mama gönderdiklerini belirten ve yaşanan bu üzücü olayın asla hayvanların açlığından kaynaklanmadığını ifade eden Adana Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Daire Başkanı Deda Büyüköztürk; "Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Ama Adana Büyükşehir Belediyesi olarak sokak hayvanlarımızı mağdur etmemeye çalışıyoruz. Şuan bütün ilçelere besleme yapıyoruz. Kozan Hayvan Barınağımıza da yeteri kadar mama getirdik. Ben de hayvanların açlıktan birbirine saldırdığı değil de daha çok  hayvanların doğal olarak birbirlerine saldırmalarından dolayı böyle bir durumun yaşandığını düşünüyorum. Biri ölmüş ondan sonra parçalamış ta olabilirler.
Hayvanların aç bırakıldığını bende düşünmüyorum. Sayın Başkanım dışarıdan da destek alıyor, bizde Adana Büyükşehir Belediyesi olarak hayvanlarımıza destekte bulunuyoruz. Ama görüntülerde bir sıkıntı var bunu gidermeye çalışacağız hep birlikte bizim bir eksiğimiz varsa gidermeye çalışacağız.

Avan; "Konu İlle Alakalı Soruşturmayı Başlattık ihmali Olan Cezasını Alacak"
Kozan Hayvan Barınağında yaşanan üzücü olayın açlıkla uzaktan yakından alakası olmadığını belirten fakat bu olayda gerek personellerin gerek ise bir başkalarının ihmali varsa gerekli soruşturmanın başlatıldığını ve olaya neden olan kişi veya kişilerin gerekli cezai işlemi alacaklarını ifade eden Kozan Belediye Başkan Vekili Kenan Avan; "Barınağımızı sürekli denetliyoruz ve  dünkü denetlememizde de barınağımızda yeterli oranda mama olduğunu gördük.  Hatta ihtiyaçtan da fazlası vardı. Konu ile alakalı gerekli çalışmaları başlattık. Barınaktaki görevlilerimizle alakalı soruşturmayı başlattık. Eğer bir kusuru olan varsa derhal bu kusuru yerine getireceğiz eğer bir personelin kastı varsa bunu da yerine getireceğiz. 

 
Anahtar Kelimeler:Kozan, Belediyesi, Sosyal, medya, üzerinden, paylaşılan, görüntüler, açıklama, y,
Kaynak / Editöryavuz medya - osman yavuzOkunma Sayısı: 359
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
Sağlık Mil Sen üyelerine hizmette sınır tanımıyor
Online Covid-19 söyleşisi
Yüreğir’in sosyete pazarı açıldı...

Yüreğir’in sosyete pazarı açıldı...
Karataşlılar Belediye de söz sahibi oluyor!
CEYHAN KENT MEYDANI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
CEYHAN KENT MEYDANI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Çukurova Meclisi Türkiye’ye örnek oldu!
Diğer Başlıklar

YÖNETİCİ ATAMALARI MEB BİS ÜZERİNDEN TERCİHLERİ NE ZAMAN AÇILACAK
BAŞKAN CAN TARIM VE ORMAN BAKANI PAKDEMİRLİ’YE CTO ÜYELERİNİN YAŞADIĞI SIKINTILARI İLETTİ.
Başkan Karslıoğlu, fırsatçıları uyardı...
Dünya Bisiklet Günü’nde bisiklet yolu müjdesi
CEYHAN’IN YOLLARI GÜZELLEŞİYOR
Sağlık Mil Sen üyelerine hizmette sınır tanımıyor
Online Covid-19 söyleşisi
Yüreğir’in sosyete pazarı açıldı...
Karataşlılar Belediye de söz sahibi oluyor!
CEYHAN KENT MEYDANI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Başakşehir FK261583053
Trabzonspor261583053
Galatasaray261484050
Sivasspor261475049
Beşiktaş261358044
Atiker Konyaspor349178044
Alanyaspor261277043
İstanbul Başakşehi211173040
Fenerbahçe261178040
Bursaspor3471611037
Göztepe261079037
BB Erzurumspor3481115035
Gaziantep FK268810032
Denizlispor268711031
Antalyaspor267910030
Gençlerbirliği267712028
Akhisarspor346919027
Konyaspor2651110026
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Enis Turgut
PRAGMATİZM VE BİZ
PRAGMATİZM VE BİZ Felsefi anlamda; fa...
Hülya CENGİZ
NE İÇİN YAŞIYORSUNUZ? Hayata gelmiş olmam...
osman yavuz
Biz çocuk gibi çocuktuk…!
#Eskiden “Banyo taburesine oturmadan &ou...
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  Çok Güzel204 Kişi (% 86 )
  İdare Eder19 Kişi (% 8 )
  Biraz Kötü14 Kişi (% 5 )

Toplam 237 Kişi

Hava Durumu ( Adana )
Bugün
17°°C - 27°°C
Cumartesi
15°°C - 30°°C
Pazar
17°°C - 36°°C
Pazartesi
20°°C - 39°°C
Namaz Vakitleri ( Adana )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

05 Haziran 2020 Cuma
Röportajlar
HİZMETİN ADI MUHTAR GÖKTÜRK GÜNGÖR
HİZMETİN ADI MUHTAR GÖKTÜRK GÜNGÖR   Adana’nın Çukurova İlçesine bağlı Güzel Yalı Mahallesi Muhtarı &nbs...
»
»
»
Tarihte Bugün
1916 - Balkan Savaşında ünlü Edirne müdafii Şükrü Paşa?nın vefatı.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.
(Mevlana)
Arşiv Arama
Facebook
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(49 Online) 0,14ms