Haber Detayı
22 Nisan 2021 - Perşembe 16:17 Bu haber 323 kez okundu
 
DSİ 6. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE YAŞANAN YOLSUZLUKLARA CUMHUR İTTİFAKI SESSİZ KALDI
GEÇMİŞ DÖNEMDE DE AYNI İSİMLER SAHNEDE
Gündem Haberi


DSİ 6. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE YAŞANAN YOLSUZLUKLARA CUMHUR İTTİFAKI SESSİZ KALDI

GEÇMİŞ DÖNEMDE DE AYNI İSİMLER SAHNEDE

Günlerdir gündeme getirdiğimiz DSİ’ 6. Bölge Müdürlüğünde yaşanan skandallara duyarsız kalan Adana Milletvekilleri ve Cumhur İttifakı’nın il başkanları 2019 yılından buyana Devleti soyanlar hakkında hiçbir girişimlerinin olmaması Kamuoyunda şaşkınlıkla karşılandı.

Suni gündemler yaratarak Kamuoyunu meşgul eden bazı siyasi parti il başkanlarına çağrıda bulunarak Devletin en önemli kurumlarından bir tanesi olan DSİ’de yapıldığı iddia edilen Yolsuzlukların üzerine gitmelerini bekliyoruz. 2019 Yılı Sayıştay Raporunda Yolsuzlukları kanıtlanan kişilerin hala görevde olması Doğrudan temin adı altında  özellikle taşımacılık ihalesini kendilerine yakın Karalar Taşımacılık şirketine yıllardır peşkeş çekerek  Devleti ne şekilde zarara uğrattıkları Kamuoyunda bilinirken. Adana Milletvekillerinin bu konunun TBMM’de gitmelerini bekliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni soyan kişilerin biran önce adalet önünde hesap sorulmasını bekliyoruz

CUMHUR İTTİFAKI PEHLİVAN’IN ARKASINDA MI?

İsminin sürekli şaibeye karıştığı iddia edilen DSİ 6. Bölge Müdür yardımcısı B.P’nin çevresinde arkasında Cumhur ittifakının olduğu ileri sürüldü. Bu konu hakkında Cumhur ittifakı il Başkanlarının  sessiz kalmauyacağının bir kez daha umut ediyoruz

 ANKARA’DAN MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRDİ

DSİ 6 Bölgede yaşanan skandalları gündemde tuttuğumuz günden buyana okuyucularından büyük destek alan gazetemiz DSİ’den sorumlu Tarım ve Orman Bakan yardımcısı Akif Özkaldı’nın özel kalem müdürüyle  yaklaşık 1 saat telefonla görüşerek konu hakkında bilgi aldı.

Yapmış olduğumuz haberlerden dolayı Ankara’dan müfettişler görevlendirildiği ileri sürülerek, gelen Müfettişlerin soruşturma yaptığı iddia edildi

. Ayrıca Geçtiğimiz günlerde Adana Valiliğine çağrılan BP.S.A’nın ifade verdikleri konuşuluyor

CUMHUR İTTİFAKI İL BAŞKANLARININ DİKKATİNE

DSİ’ 6. Bölge Müdürdüğü hakkında çıkan  haberlerimizi kendilerine bir kez daha hatırlatıyoruz. Bu konuda gereğinin yapılmasını Kamuoyu adına istiyoruz

DSİ. 6. Bölge Müdürlüğü Makine İmalat ve Donatım Şube Müdürlüğünce yapılan 85 araçlık araç kiralama ihalesi Mustafa Karanınoğlu'nun yetkilisi olduğu Karalar Müteahhitlik isimli şirkette kaldığı, kiralanan bu araçların akaryakıtının DSİ tarafından karşılandığı, bu araçların günlük yaptığı kilometre ile kullandığı akaryakıt arasında fahiş fark bulunduğu iddia edilmektedir.

Kiralık araçların DSİ 6. Bölge Müdürlüğü Makine İmalat ve Donatım Şube Müdürlüğünde her gün akaryakıt depolarının doldurulduğu, araçlar kilometre olarak kısa mesafelerde kullanılsa dahi kat ettiği kilometre bilgisinin kayıtlara fazla girilerek bir gün sonra deposunun yeniden doldurulduğu, araçlardaki akaryakıtın dışarıda Karalar Müteahhitlik şirketinin başka araçlarına ya da tankerine aktarıldığı, bu suretle DSİ'nin zarara uğratıldığı, bu usulsüzlüğün uzun süreden beri devam ettiği gelen bilgiler arasında.

kiralık araç sayısının 85 olduğu göz önüne alındığında vurgunun boyutu milyonlarla ifade edildiği, bu şartlarda araç kiralama ihalesinde Karanınoğlu ile rekabete girebilecek hiç bir firma bulunmadığı, resmi ihale rakamına göre zarar edeceği düşünülse dahi anılan usulsüz yolla zararını telafi edebileceği ifade edilmektedir.

Öte yandan DSİ'nin kirasını ödediği, yakıtını da karşıladığı araçlardan birinin Mustafa Karanınoğlu tarafından kullanıldığı, bu durumun DSİ Makine İmalat ve Donatım Şube Müdürlüğünce bilindiği ancak herhangi bir işlem yapılmadığı iddi edilmektedir. Bunun yanı sıra Mustafa Karanınoğlu'na DSİ 6. Bölge Makine İmalat ve Donatım Şube Müdürlüğünde yer tahsis edildiği ve tahsis edilen yerin Karanınoğlu tarafından ofis olarak kullanıldığı da iddialar arasında.

En vahim iddia ise Karalar Müteahhitlik firmasının kiralık araçlarından birinin DSİ 6. Bölge Makine İmalat ve Donatım Şube Müdürlüğü yetkililerinden biri adına çalıştığı, aracın kira bedelinin her ay düzenli olarak bu yetkiliye ödendiği yolunda.

Karalar Müteahhitlik firmasının DSİ 6. Bölge Makina İmalat ve Donatım Şube Müdürlüğünde bu denli rahat bir şekilde usulsüzlükler yapması bu firmanın kim ya da kimler tarafından kollandığı sorusunu akıllara getirmektedir.

2019 YILNDAKİ SAYIŞTAY RAPORUNDA YOLSUZLUKLAR GÖZ ÖNÜNDE

Geçmişleri şaibelerle dolu yolsuzluk yaptıkları iddia edilen DSİ 6. Bölge Müdür Muavini ve bazı şube Müdürlerinin Devleti Çok büyük zarara uğrattıkları 2019 yılında Sayıştay raporunda da yer aldı.

Şaibeyle dolu Devleti Milyonlarca zarara uğratan halen o koltukta oturanların  Sayıştay, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün 2019 yılı hesaplarını inceleyerek . Yapılan incelemenin ardından, DSİ bürokratlarının ihale yapmaktan kaçınmak için yasa dışı yola başvurup işleri küçük parçalara ayırdıklarını ve ihalesiz olarak firmalara iş verdiklerini tespit etti.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün, büyük ihaleler yapmak yerine böl, parçala yöntemiyle yasa dışı yollarla işleri küçük parçalara ayırdıktan sonra, ihalesiz bir şekilde firmalara iş verdikleri ortaya çıktı

.KÜÇÜK TUTARLARA BÖLÜNDÜ

Sayıştay raporuna göre, DSİ bürokratları, yasa gereği Kamu İhale Kanunu'na (KİK) tabi olarak ihale düzenleyip firmaları yarıştırarak verecekleri inşaat işleriyle mal ve hizmet alımı gibi işleri küçük tutarlara bölüp KİK dışına çıkarıp ihalesiz olarak firmalara vermişler.KİK'e göre, büyükşehirlerde 90 bin liranın, küçük şehirlerde 30 bin liranın altındaki işler ihale düzenlenmeden doğrudan temin yöntemiyle firmalara verilebiliyor. DSİ bürokratlarının da bu tutarların çok daha üzerindeki işleri yaklaşık 90'ar bin liralık tutarlara bölüp adeta firmalara dağıttıkları ortaya çıktı

22-D MADDESİ İHLAL EDİLDİ

Sayıştay raporunda, “Konusu Aynı Olan Bazı Mal ve Hizmet Alımları ile Yapım İşlerinin Kamu İhale Kanunu'nun 22-d Maddesinden Faydalanmak Amacıyla Parçalara Bölünmesi” başlığıyla yer aldı.  Raporda, “Ancak DSİ'de bazı mal ve hizmet alımları ile proje yapımı işlerinin 22-d maddesinden faydalanmak amacıyla parçalara bölündüğü tespit edilmiştir” denildi

MEVZUATA AYKIRI BÖLÜNMÜŞ

Raporda yapılan tespitlerde ayrıca, “Kamu idareleri saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludurlar. 6'ncı Bölge Müdürlüğü (Adana) tarafından, aynı il dahilinde ve aynı şubenin sorumluluk sahasında bulunması ve konularının da aynı olması nedeniyle birlikte ihale edilmesi mümkün olan ancak aynı tarihte ve farklı firmalardan temin edilen 3 adet tarım arazilerini sulama projesi yapım işinin, KİK'in 22-d maddesi kapsamında karşılamak amacıyla parçalara bölünmesi mevzuata aykırılık teşkil etmektedir.” Denildi

KAMUYU ZARARA UĞRATICI İŞLER TESPİT EDİLDİ

Sayıştay'ın hazırladığı 2019 yılı raporunda Devlet Su İşleri'nin (DSİ) ile ilgili çok sayıda kamuyu zarara uğratıcı iş ve işlem tespiti yapıldı. DSİ'nin kendi elemanları ve ekipmanlarıyla yapacağı işleri bile dışarıya ihale ettikleri ifade edildi.

Kaynak: () - YAVUZ MEDYA Editör: Osman YAVUZ
 
Etiketler: DSİ, 6., BÖLGE, MÜDÜRLÜĞÜNDE, YAŞANAN, YOLSUZLUKLARA, CUMHUR, İTTİFAKI, SESSİZ, KALDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
84
0
8
6
26
40
2
Beşiktaş
84
0
8
6
26
40
3
Fenerbahçe
82
0
8
7
25
40
4
Trabzonspor
71
0
7
14
19
40
5
Sivasspor
65
0
7
17
16
40
6
Hatayspor
61
0
13
10
17
40
7
Alanyaspor
60
0
14
9
17
40
8
Fatih Karagümrük
60
0
12
12
16
40
9
Gaziantep FK
58
0
12
13
15
40
10
Göztepe
51
0
15
12
13
40
11
Konyaspor
50
0
14
14
12
40
12
Başakşehir FK
48
0
16
12
12
40
13
Çaykur Rizespor
48
0
16
12
12
40
14
Kasımpaşa
46
0
18
10
12
40
15
Yeni Malatyaspor
45
0
15
15
10
40
16
Antalyaspor
44
0
14
17
9
40
17
Kayserispor
41
0
17
14
9
40
18
BB Erzurumspor
40
0
20
10
10
40
19
MKE Ankaragücü
38
0
22
8
10
40
20
Gençlerbirliği
38
0
22
8
10
40
21
Denizlispor
28
0
24
10
6
40
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı